Translate

niedziela, 28 czerwca 2015

Azjatyckie zwyczaje - kompletnie inne niż u nas!

Cześć! Wielu ludzi dziwi się zwyczajom naszych azjatyckich przyjaciół. Dzisiaj będziemy mieli okazję przyjrzeć się im bliżej.

W Singapurze młode matki mają tylko dwa obowiązki: spać i jeść

http://dm286ui7960ke.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/04/Screen-Shot-2014-04-22-at-1.47.44-PM.png?6ee7ea

W tym czasie domem zajmuje się jej matka lub nawet wynajęta specjalnie na tą okazję pani, wyspecjalizowana w asystowaniu kobietom w tym okresie. Nawet samym dzieckiem w większości zajmuje się właśnie albo babcia, albo ta wynajęta pani, a matka ma jedynie karmić dziecko piersią. Azjatki z tego regionu są zazwyczaj zszokowane widząc, jak typowa Europejka godzi obowiązki domowe i zajmowanie się nowo narodzonym członkiem rodziny.

Azjatów dziwi to, jak cicho jemy

http://static.pl.groupon-content.net/67/55/1315471845567.jpg 

W większości azjatyckich krajów mlaskanie, ciamkanie, bekanie i tym podobne są oznaką dobrego wychowania. Jest to swego rodzaju pokazania uznania dla osoby przygotowującej posiłek - w ten sposób pokazujemy, jak bardzo nam smakowało. U nas natomiast obowiązują zupełnie odmienne zasady dotyczące spożywania posiłków.


Uśmiech nienawiści 


http://m.jejswiat.pl/smile2-0-3197858441c362e1242b53d,465,310,1,0.jpg  

W Chinach uśmiechanie się do kogoś jako znak bycia przyjaznym nie jest dobrym pomysłem. W Chinach ten grymas oznacza złość i wrogość - Chińczycy często uśmiechają się podczas kłótni.


Koreańczycy macają dzieci?!

http://i.pinger.pl/pgr485/55f889410016cbee50a50c38 

Koreańczycy dotykają wszystkich dzieci, żeby okazać im ciepło. Dla dziecka jest to komplement kiedy okaże mu się, że uważa się je za słodkie. W naszych polskich realiach zapewne byłoby to uznane za pedofilię...

Palacze w Korei

http://www.nettg.pl/tmp/images/2013-05/max-800x600/1368114257-dym-papieros.jpg 

Gdy idąc ulicą palisz papierosa i zbliżasz się do starszej osoby to albo go schowaj, albo wyrzuć. Nastolatki zwyczajowo palą na klatkach schodowych albo na poziomie piwnicy w budynkach, z dala od wzroku dorosłych. Dla ludzi ze wschodu wydaje się to być seksistowskim podejściem, ale kobieta paląca jest uważana za kobietę lekkich obyczajów.

Pechowa czwórka

http://www.galerialimonka.pl/pics/prod/lekue_cyfry_czworka_2.jpg 

W znacznej ilości krajów azjatyckich czwórka jest uznawana za liczbę pechową z jednego względu - w wielu językach wymawiane słowo "cztery" brzmi tak samo jak "śmierć", na przykład koreańskie "sah", japońskie "shi" czy chińskie "sì". Z tego powodu azjatycki savoir-vivre zabrania dawania komukolwiek prezentów związanych z tą liczbą - taki prezent można zrozumieć jako życzenie komuś śmierci.


To tyle na dziś. Mam nadzieję, że wam się podobało!
Do następnego razu!

//V


sobota, 27 czerwca 2015

Ciekawostki: Chiny

Hej wam. :D
Dziś będą ciekawostki na temat Chin. ^^
1. Kolor biały jest symbolem żałoby.
2. Mieszkańcy miast mogą posiadać tylko jedno dziecko, jeżeli mieszkańcom wsi urodzi się najpierw dziewczynka, lub niepełnosprawny bobas, mogą starać się o drugie.
3. Chińska szczerość polega na mówieniu tego, co chciałoby się usłyszeć.
4.  Za nietaktowne uważa się pytanie o imię...
5.  Tofu zostało ''wynalezione'' w Chinach.
6.  W sporej ilości barów w Pekinie jest zakaz wstępu brzydkim kobietom...
7.  Np. zegar i parasolka symbolizują oddawanie czci zmarłemu.
8. Mieszkańcy Chin mają duże problemy ze wzrokiem. Ponad 70% Chińczyków nosi okulary
9. Pandę uważa się za  znak odwagi i siły ( Tao tak bardzo ;_;)
10. Najpopularniejszym hobby jest zbieranie znaczków
 Jiminie tak bardzo zamula i dodaje rzadko posty. ;p
Do Następnego ^^
//Jiminie

czwartek, 25 czerwca 2015

Najciekawsze istoty z mitologii azjatyckiej! + przyjaciółka Jiminie

Hej! Dzisiaj chcę wam pokazać kilka interesujących istot z azjatyckiej mitologii. Niestety Koreańczycy nie wymyślili zbyt wielu ciekawych magicznych istot - opierali się raczej na szamanizmie i wierze w żywioły. Japończycy i Chińczycy byli zdecydowanie bardziej kreatywni...

Kappa (mitologia japońska):

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/96/Kappa_water_imp_1836.jpg

Ziemno-wodne stworzenia, niewielkiego wzrostu (około metra), na plecach posiadają żółwie skorupy a na głowach wgłębienie, w którym znajduje się płyn umożliwiający im przebywanie pod wodą. Ich twarze są połączeniem pyszczków małpy i kota. Ręce i nogi wyglądają jak żabie, zakończone są pazurami. Kappy są złośliwe i lubią porywać ludzi w głębiny.

Ningyo (mitologia japońska):

http://vignette4.wikia.nocookie.net/cryptidz/images/f/f6/Ninjyo.jpg/revision/latest?cb=20130115213911














Syreny płaczące perłami. Stworzenia ziemno – wodne, życzliwe ludziom. Zjedzenie mięsa Ningyo ma zapewniać wieczną młodość.

Lew chiński (mitologia chińska):

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/ChineseLion2.jpg/220px-ChineseLion2.jpg

Według wierzeń chińskich był symbolem dostojeństwa i potęgi, ochraniał przed złymi mocami i duchami a także uznawany był za obrońcę prawa.Jednym z istotnych elementów kultury Chińczyków jest taniec lwów uświetniający uroczystości. Taniec ten polega na poruszaniu od wewnątrz gigantycznej kukły lwa. Ma on też przynieść szczęście i dostatek.

Tengu (mitologia japońska):

 http://vignette2.wikia.nocookie.net/okami/images/6/68/Great_tengu.jpg/revision/latest?cb=20110213114036

Długonose gobliny popularne w folklorze. Są mściwe i krwiożercze, chętnie mieszają się w sprawy ludzi i popierają rozlew krwi. Potrafią unosić się w powietrzu i stawać się niewidzialnymi. (No cóż, tengu w anime Kamisama Hajimemashita wydawały się być nieco milsze... ^_^"")

Fenghuang (mitologia chińska):

http://orig12.deviantart.net/1fe5/f/2009/090/9/d/fenghuang_by_who_stole_my_name.jpg

Mityczny ptak pochodzący z mitologii chińskiej, zwany też chińskim feniksem. Feniksy chińskie były przedstawiane jako władcy wszystkich ptaków. Feniksy rodzaju męskiego nazywano Feng, natomiast żeńskiego Huang. Współcześnie jednak nie czyni się takiego rozróżnienia i wszystkim feniksom przypisuje się rodzaj żeński (Huang), co umożliwia połączenie ich w parę ze smokiem chińskim, będącym rodzaju męskiego. Chińczycy Han często używają terminu Potomkowie Smoka dla określania swej tożsamości narodowej. W kulturze Zachodu zazwyczaj nazywany jest "Chińskim feniksem", a czasami "Ptakiem Ho-ho" (od japońskiej wymowy tej nazwy).

Shenlong (mitologia chińska):

http://images.forwallpaper.com/files/thumbs/preview/18/184344__shen-long_p.jpg

"Duchowy Smok" - znany wszystkim fanom anime z serii "Dragon Ball", oryginalnie wywodzi się z mitologii chińskiej. Jest odpowiedzialny za ilość deszczu i wiatru w każdym miejscu na ziemi i czczony 15 dnia każdego miesiąca. 

Oni (mitologia japońska):

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/b8/d3/72/b8d3723685c9a30ba1b0845a311668e1.jpg

Po prostu diabły. Najczęściej spotykaną odmianą są półnagie osobniki z rogami na głowie. Mają szerokie paszcze i spiczaste uszy. W rękach maja widły, czasem "młotek szczęścia". Ich charaktery bywają bardzo różne – od krwiożerczych po łagodne i śmieszne.


To tyle, jeśli chodzi o podróż po świecie mitycznych istot. Teraz chciałabym się wam przedstawić - jestem V, przyjaciółka Jiminie. Od tej pory będę jej pomagać w prowadzeniu bloga. Mam nadzieję, że miło mnie przyjmiecie! >w<

//V

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Sprawa z Lexi~

Cześć Miśki!
Jeżeli śledzicie stronę na fb:https://www.facebook.com/pages/Parody-Pl/1573054126282224
Możecie wiedzieć o co chodzi.  Dla tych co nic nie wiedzą o sytuacji, krótkie wyjaśnienie. Pokłóciłyśmy się z Lexi i rozważałyśmy jej odejście.
Pogodziłyśmy się, lecz Lexi musi sobie zrobić przerwę od blogowania. Jednak niektóre parodie dalej będzie mi pomagała robić. Odejdzie na góra miesiąc.
Aby poznać waszą opinię, zrobiłam ankietę, która poytała co waszym zdaniem byłoby najlepiej zrobić. Daliście mi do zrozumienia, że nie chcecie abyśmy kończyły działalność, co nas bardzo, ale to bardzo cieszy. Jednak, wszyscy, oprócz jednej osoby chciały, aby Lexi zastąpił ktoś inny. I tak zrobimy. Od przyszłego tygodnia do sierpnia będzie mi pomagać moja przyjaciółka. Mam nadzieję, że przyjmiecie ją ciepło. *^* Przepraszam, że jest to trochę chaotyczne, ale chciałam to w końcu wyjaśnić. Mam nadzieję, że ta sytuacja jest jasna. Zabieram się do pisania kolejnej notki.
Bajooo :33
//Jiminie

sobota, 13 czerwca 2015

Nowy Filmik na Youtube~

Cześć wam Miśki!
Przepraszam, że z opóźnieniem, ale czasu mi zabrakło... ;-;
No więc parodia, którą wstawiłam kilka dni temu to:
EXO K - MAMA
Pracowałam nad nią sporo czasu. Mam nadzieję, że wam się spodoba i docenicie moją pracę.
//Jiminie